Informaciniai statybų vartai

Statybos darbų rinkos kainos

Statyba – viena iš šalies ūkio šakų, kurioje karaliauja rinkos ekonomikos mechanizmas ir veikia pagrindiniai rinkos dėsniai reguliuojantys pasiūlos ir paklausos santykį bei kainas.

Statybų kainos priklauso nuo daugelio faktorių, tokių kaip darbų trukmė, naudojamų įvairių medžiagų, priemonių, paklausos rinkoje ar konkurencijos. Kainos apskaičiuojamos praktikoje naudojant įvairius kainodaros metodus, ekspertų vertinimus bei palyginimus su analogais.

Apskaičiuoti statybos kainą įvertinant numatomas išlaidas – būtinas kiekvieno rangovo ar užsakovo (statytojo) žingsnis. Poreikis apskaičiuoti apytikrias statybų kainas, statytojui kyla dar tuo metu, kai jis nėra pasirinkęs rangovo, nežino, kur ir už kokią kainą bus įsigyjamos medžiagos, gaminiai ar įrenginiai, tačiau jis vis tiek privalo suplanuoti investicijų poreikį, finansinių resursų balansą bei užtikrinti statybos proceso eigą.

Orientacinės statybos darbų kainos *

Žemiau pateikiame statybos eigoje atliekamų darbų kainų sąrašą. Duomenys surinkti apklausos būdu.

* Nurodytas apklausos metu surinktų kainų vidurkis gali skirtis nuo pirkėjo įsigijamos prekės / paslaugos kainos.

Kaip apskaičiuoti planuojamų statybos darbų kainą?

Didelę dalį statybos kainos sudaro medžiagos ir darbo užmokestis, todėl įvertinus rangovo pasiūlymą visų pirmą reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar medžiagų ir darbų kainos neviršija rinkos kainų. Norint apytiksliai nustatyti planuojamų statybos darbų kainą, neturint projekto, pakanka žinoti namo plotą ir apsispręsti, kokia bus namo konstrukcija ir komplektacija. Pasistenkite įvertinti medžiagų kiekius. Jeigu neturite medžiagų kiekių žiniaraštį, kai kurių medžiagų kiekį galima nustatyti pagal turimus brėžinius. Pavyzdžiui, betono ar mūro, skiedinio tinkavimui ir apšiltinimo medžiagų kiekį galima nustatyti plotą padauginus iš sluoksnio storio. Iš brėžinių taip pat gana nesunku nustatyti grindų dangos, plytelių ar stogo dangos kiekį. Skaičiuojant apytikriai, patartina pasilikti atsargą numatant likučius, užleidimus, rezervą sugadinimui. Taip pat reiktų atkreipti dėmesį į tai. Jeigu statybas planuojate į ateitį, tai privalote įvertinti ir kitus rodiklius procentaliai, kurių šaltinis yra Statistikos departamentas t.y.:

Kaip sumažinti statybos išlaidas?

Sumažinti statybos darbų išlaidas galima kai kurias medžiagas perkant savarankiškai. Pavyzdžiui, savarankiškai perkant langus, duris, plyteles, grindų ar stogo dangą lyginant su statybos įmonių pateiktomis kainomis, kartais galima sutaupyti net 10-20 proc. šių medžiagų kainos. Tačiau, pagrindinių statybinių medžiagų, tokių kaip: betonas, skiediniais ar plytos, vargu ar verta pirkti savarankiškai, kadangi jų ekslpoatavimui reikalingas specialus transportas. Taigi, įvertinus transporto išlaidas, jų kaina tikriausiai nebus mažesnė, nei gali pasiūlyti statybos bendrovė.

Norint užtikrinti, kad darbai bus atlikti už sutartą kainą, kuri nepakis statybų eigoje ir numatytų lėšų tikrai užteks, sutartyje su rangovu turėtų būti nurodyta galutinė ir nekeičiama statybos darbų kaina, už kurią įsipareigota atlikti darbus. Taip pat patartina pažymėti, kad tuo atveju, kai statybos metu bus atsisakoma kai kurių darbų, statybos kaina bus atitinkamai sumažinta.

Neretai pasitaiko atvejų, kai dėl projekto keitimo vykstant statybos darbams, atsiranda nenumatytų papildomų darbų, kurie nebuvo planuojami sudarant sutartį. Pavyzdžiui, kai pasikeičia apdailos medžiagos ar vidaus išplanavimas nebuvo galutinai numatytas. Tokiais atvejais, kai neįmanoma tiksliai numatyti visų darbų, rekomenduojama susitarti su rangovu, kad apie papildomus darbus statytojui būtų pranešta iš anksto, o sąmata būtų pateikta ir suderinta prieš pradedant šiuos darbus, o ne tada, kai šie darbai jau yra vykdomi ar net užbaigti. Priešingu atveju, papildomi darbai gali kainuoti brangiau už rinkos kainą, o derėtis ir ieškoti kaltu bus per vėlu.