Informaciniai statybų vartai

Statybos darbų priežiūros žurnalas

Statytojas, prieš pradėdamas ypatingo statinio statybos darbus, privalo turėti dokumentus, išvardytus STR 1.08.02:2002 „Statybos darbai“.  Šio statybos techninio reglamento 4 priede yra patvirtinta statybos darbų žurnalo forma.

Statybos darbų žurnalas (toliauŽurnalas) yra privalomasis statybos darbų vykdymo dokumentas, kuriame aprašoma statinio statybos darbų eiga, atliktų statybos darbų kokybė, atskirų darbų perdavimas statytojui (užsakovui). Žurnalą privaloma pildyti, kai statyba finansuojama Lietuvos Respublikos ir (ar) Europos Sąjungos biudžeto lėšomis, ir tais atvejais, kai pagal teisės aktų reikalavimus privaloma skirti ar samdyti statybos darbų vadovą ir statinio statybos techninį prižiūrėtoją (išskyrus ne didesnių kaip 500 m-2 bendrojo ploto vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų, pagalbinio ūkio paskirties pastatų statybos ūkio būdu atvejus).

Žurnalą parengia pildymui ir perduoda rangovui statytojas (užsakovas).

Žurnalas pildomas nuo statinio statybos pradžios iki darbų, nurodytų leidime vykdyti statybos darbus, pabaigos ir pateikiamas statinio pripažinimo tinkamu naudoti komisijai kartu su kitais dokumentais, patvirtinančiais statinio statybos pabaigą ir atliktų darbų kokybę (STR 1.11.01:2002 ,,Statinių pripažinimo tinkamais naudoti tvarka”). Į žurnalą taip pat įrašomi visų statybos priežiūros dalyvių atliktų patikrinimų rezultatai ir reikalavimai pašalinti nustatytus trūkumus;
Žurnalas pildomas tam, kad dokumentais būtų patvirtinta: atskirų darbų, naudojamų statybos produktų atitiktis statinio projekto ir statybos norminių dokumentų reikalavimams; statybos eigos metu padaryti statinio projekto pakeitimai; statinio statybos vadovo, statybos techninio prižiūrėtojo, statinio projekto vykdymo priežiūros vadovo atsakomybė už atliktų darbų, panaudotų statybos produktų kokybę, statybos valstybinės priežiūros institucijos atstovų nurodymų įvykdymą statinio statybos metu ir pripažinus tinkamu naudoti;
Žurnalo lapai privalo būti susiūti ir sunumeruoti. Nesusiūtą žurnalą statytojas (užsakovas) privalo susiūti, sunumeruoti lapus ir susiuvimą pažymėti įmonės antspaudu. Žurnalo tituliniame lape nurodomas sunumeruotų ir susiūtų lapų skaičius;
Statytojas (užsakovas) užpildo žurnalo titulinį lapą, nurodo pagrindinius duomenis apie statinį (forma F-1) ir perdavimo-priėmimo aktu žurnalą perduoda rangovui;
Jei statomas statinys priklauso ypatingų statinių kategorijai (STR 1.01.06:2002 ,,Ypatingi statiniai”), formoje F-1 (Pagrindiniai duomenys apie statinį) statytojas (užsakovas) nurodo projektuotojo ir rangovo kvalifikacijos atestatų numerius ir išdavimo datą;
Kai statinį stato keli rangovai, vieną iš jų statytojas (užsakovas) paskiria atsakingu už žurnalo saugojimą ir perdavimo-priėmimo aktu jį perduoda. Žurnalą privalo pildyti visi statinio rangovai ir jų subrangovai. Kiekvienas rangovas ir subrangovas įrašus žurnale daro atskiruose lapuose. Praradus žurnalą, rangovas privalo jį atkurti savo lėšomis (STR 1.08.02:2002 ,,Statybos darbai” 59.13 p.); Rangovinės įmonės vadovas statiniui statyti įsakymu skiria statinio statybos vadovą, jam perduoda pildyti ir saugoti žurnalą. Statinio statybos vadovas susipažįsta su žurnalo pildymo instrukcija ir pasirašo žurnale. Su žurnalo pildymo instrukcija statinio statybos vadovas privalo supažindinti visus asmenis, kuriems teks jį pildyti;
Įrašai apie atliktus darbus žurnale daromi kiekvieną dieną (pamainą), baigus dirbti;
Statytojo (užsakovo) atstovas (statinio statybos techninis prižiūrėtojas) privalo kontroliuoti žurnalo formų pildymą, jose pateiktų duomenų atitiktį faktiniams duomenims ir už tai atsako įstatymų nustatyta tvarka (STR 1.09.05: 2002 ,,Statinio statybos techninė priežiūra”). Nustatyti pažeidimai gali būti pagrindu panaikinti arba sustabdyti statybos vadovo, techninio prižiūrėtojo atestatų galiojimą (STR 1.02.06:2004 ,,Teisės eiti statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovų pareigas įgijimo tvarkos aprašas” 81.6 p.);
Statinio statytojas (užsakovas) skiria (samdo) statinio statybos techninį prižiūrėtoją, kuris privalo tikrinti, kad statyba būtų atliekama pagal statinio projektą; atliktų statybos darbų dokumentuose nurodyti darbų kiekiai atitiktų faktiškuosius; kontroliuoti statybos metu naudojamų statybos produktų bei įrenginių kokybę ir neleisti jų naudoti, jeigu jie neatitinka statinio projekto, normatyvinių statybos techninių dokumentų, taip pat jei nepateikti statybos produktų kokybę patvirtinantys dokumentai.

Statinio statybos techninis prižiūrėtojas turi teisę reikalauti (įrašydamas į žurnalą), kad rangovas pateiktų atliktų statybos ir montavimo darbų, panaudotų statybos produktų bei įrenginių kokybę patvirtinančius dokumentus.

Pasirašant žurnale, statinio statybos vadovas ir statybos techninis prižiūrėtojas prisiima juridinę atsakomybę, kurią nustato jų veiklą reglamentuojantys dokumentai (STR 1.08.02:2002 ,,Statybos darbai” ir STR 1.09.05: 2002 ,,Statinio statybos techninė priežiūra” ).

Statinių pripažinimo tinkamais naudoti komisijai pateikiamas statinio pripažinimo tinkamu naudoti akto projektas, statybos techninė ir vykdymo dokumentacija, išvardyta Reglamento priede Nr. 3. Šiame priede kaip privalomas dokumentas įvardintas ,,Statybos darbų žurnalas” (STR 1.11.01:2002 “Statinių pripažinimo tinkamais naudoti tvarka”). Statinio pripažinimo tinkamu naudoti aktas su priedais ir juose išvardintais dokumentais nuolatiniam saugojimui perduodamas statytojui (užsakovui) (STR 1.11.01:2002 “Statinių pripažinimo tinkamais naudoti tvarka”, 4 priedas).

Ar visais atvejais būtina įsigyti ir pildyti statybos žurnalą – tai vienas iš ministerijos bei Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos specialistams dažniausiai užduodamų klausimų, kurių kyla žmonėms, norintiems savo jėgomis, ūkio būdu, nesudarius rangos sutarties, statydintis gyvenamąjį namą ar pagalbinį ūkio pastatą. Statybos darbų žurnalas ne visada privalomas (Pastaba)

Bet tai nereiškia, kad negalioja teisės aktų reikalavimai skirti ar samdyti statybos vadovą ir statinio statybos techninį prižiūrėtoją, statant nesudėtingų statinių kategorijai nepriskirtiną gyvenamąjį namą ar pagalbinio ūkio pastatą. Pildyti statybos darbų žurnalą taip pat nėra privalu statant nesudėtingus statinius, atliekant bet kokio statinio paprastąjį remontą tiek rangos, tiek ir ūkio būdu.
Kai statybos darbų žurnalas neprivalomas ir nepildomas, statinio statybos techninis prižiūrėtojas savo veiklos rezultatus įformina pasirašydamas (vizuodamas) dokumentus – statinių statybos darbų priėmimo aktus, inžinerinių statinių, technologinių inžinerinių sistemų ir bendrųjų statinio inžinerinių sistemų, laikančiųjų konstrukcijų, paslėptų statinio konstrukcijų, paslėptų statybos darbų bei įrenginių bandymo aktus ir pan.

Pagal galiojančius įstatymus neypatingame statinyje statybos vadovais gali būti neatestuoti asmenys .Neypatingo statinio statybos vadovas ir statybos žurnalo pildymas statant ūkio būdu

Lietuvos Respublikos statybos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 32-788; 2001, Nr. 101-3597; 2012, Nr. 76-3921) 10 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad eiti ypatingų statinių statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovų pareigas (tame tarpe statinio statybos vadovo ir statinio statybos techninės priežiūros vadovo) turi teisę atestuoti architektai ir statybos inžinieriai ir šio straipsnio 9 dalyje nustatyta, kad vadovauti neypatingo statinio statybai, statinio statybos techninei priežiūrai turi teisė neatestuoti architektai ir statybos inžinieriai, atitinkantys statybos techninio reglamento STR 1.02.06:2012 „Statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovų ir teritorijų planavimo specialistų kvalifikaciniai reikalavimai, atestavimo ir teisės pripažinimo tvarkos aprašas“ ( Žin., 2007, Nr. 120-4945; 2012, Nr. 3-77) 1 priedo nurodytus kvalifikacinius reikalavimus (išsilavinimo, darbo patirties).
Statant neypatingą statinį ūkio būdu nurodomas ne statybos proceso dalyvio kvalifikacijos atestato Nr. ir jo galiojimo terminas, o nurodomas statybos inžinieriaus išsilavinimo dokumento (diplomo) Nr. ir išdavimo data.

Pažymėtina, kad nustatyta tvarka įgyta teisė vadovauti ypatingų statinių statybos techninės veiklos tam tikrai sričiai (sritims) suteikia teisę vadovauti ir neypatingų statinių statybos atitinkamai veiklos sričiai (sritims).