Statybų rangovai organizuodami darbų saugą statybvietėse vadovaujasi Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinės darbo inspektoriaus 2000 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 346 „Dėl saugos ir sveikatos taisyklių statyboje patvirtinimo“.
Saugos ir sveikatos taisyklės statyboje nustato būtinus darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus atliekant statybos darbus. Darboviečių įrengimo statybvietėse nuostatai yra neatsiejama taisyklių dalis.
Darbdaviai, vykdydami statybos darbus ir rengdami įmonės norminius dokumentus, turi vadovautis Darboviečių įrengimo statybvietėse nuostatais, Darbo įrenginių naudojimo bendraisiais nuostatais, Darbuotojų aprūpinimo asmeninėmis apsauginėmis priemonėmis nuostatais, Saugos ir sveikatos apsaugos ženklų naudojimo nuostatais, šiomis Taisyklėmis ir kitais galiojančiais darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktais, techniniais reglamentais, standartais, metodiniais nurodymais.
Taisyklės neapriboja darbdavių teises priimti ir taikyti griežtesnius reikalavimus, garantuojančius geresnę bei efektyvesnę darbuotojų saugą ir sveikatą.
Darbuotojų saugai ir sveikatai labai pavojingų darbų statybvietėse sąrašas
- Darbai, keliantys darbuotojams užgriuvimo, skendimo arba kritimo pavojų, kurio rizika padidėja dėl statybos pobūdžio, darbo metodų arba aplinkos sąlygų darbo vietoje arba statybvietėje.
- Darbai, kurie dėl naudojamų cheminių ir biologinių medžiagų kelia darbuotojų saugai ir sveikatai ypatingą pavojų arba juos dirbant teisės aktais nustatyti privalomi sveikatos tikrinimai.
- Darbai su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, kuriuos vykdant teisės aktais nustatyta kontrolė ir priežiūra.
- Darbai arti aukštos įtampos tinklų (laidų).
- Darbai, kai gresia pavojus nuskęsti.
- Šulinių ir tunelių statyba, požeminiai žemės darbai.
- Darbai po vandeniu naudojant naro reikmenis.
- Darbai kesonuose ir baro kamerose.
- Darbai naudojant sprogiąsias medžiagas.
- Surenkamųjų sunkių elementų montavimas ir ardymas.
Darboviečių įrengimo nuostatai
Statybos aikštelėse (statybvietėse) darbuotojai veikiami ypač didelės rizikos, nes darbo sąlygos nuolat keičiasi, naudojamos įvairios statybinės mašinos bei įrenginiai ir dirba įvairių profesijų įvairaus profesinio pasiruošimo darbuotojai. Darbo vieta gali būti nepatogi, nesaugi, veikiama nepalankių meteorologinių sąlygų. Todėl vienas pagrindinių darbdavių uždavinių yra įgyvendinti būtinas darbų organizavimo priemones dėl pavojų statybvietėse pašalinimo iki darbų pradžios, užtikrinti saugią ir sveiką darbo aplinką. Darbuotojų pareiga – darbus vykdyti pagal numatytą technologiją, teisingai naudojant kolektyvines ir asmenines apsaugines priemones ir darbo įrenginius. Valstybinė darbo inspekcija (toliau tekste – VDI), vykdydama darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų įgyvendinimo kontrolę, ypatingą dėmesį skiria šiems klausimams. Atsižvelgiant į aukštą traumatizmo statybose, ypač dėl kritimų iš aukščio, lygį VDI nuo 1999 metų vykdo ilgalaikę nelaimingų atsitikimų dėl kritimo iš aukščio prevencijos programą. Pagrindinė nelaimingų atsitikimų statyboje priežastis – darbuotojų kritimas iš aukščio (28%). Dėl kritimų iš aukščio įvyko 19% lengvų, 46% sunkių ir 26% mirtinų nelaimingų atsitikimų.
Siekiant padėti statybos dalyviams tinkamai įgyvendinti Darboviečių įrengimo statybvietėse nuostatus, parengtus pagal Europos Sąjungos direktyvą 92/57/EEC, rengti ir įgyvendinti priemones, atitinkančias nuostatų reikalavimus, bendradarbiaujant su Danijos specialistais, parengtas šis specialus nuostatų leidinys Lietuvos statybų organizatoriams. Jame pateikiami Danijoje taikomi reikalavimai ir rekomendacijos apie saugius ir darbuotojų sveikatą saugojančius darbo metodus ir kitas darbuotojų saugos ir sveikatos priemones.
Reikia pažymėti, Valstybinė darbo inspekcija parengdama Darboviečių įrengimo nuostatus pasinaudojo sukaupta statistika apie visas Lietuvos statybose situacijas dėl ko įvyksta nelaimingi atsitikimai.
Tiriant nelaimingus atsitikimus, įmonėse nerandama dokumentų
Pastebėtina, kad dažnai įmonės taupydamos lėšas neįsteigia savo organizacijoje darbuotojo etato, kuris paruoštų pagrindinius vidinius bendrovės dokumentus, užtikrinančius atsakomybių paskirstymą kolektyve.
Patikrinimo metu dažnai nerandama:
- darbo tvarkos taisykles;
- darbuotojų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo tvarkos modulio;
- nelaimingų atsitikimų prevencijos, organizuojant statybos, remonto bei kitus pavojingus darbus taisyklių, darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos nuostatų;
- darbuotojo, vykdančio darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos funkcijas, pareiginiai nuostatų;
- darbuotojų saugos ir sveikatos instrukcijų;
- gaisrinės saugos instrukcijų;
- darbuotojų pareiginių nuostatų;
- kontingento sąrašo dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų;
- darbuotojų aprūpinimo asmeninėmis apsaugos priemonėmis taisyklių;
- kolektyvinės sutarties;
- evakuacinių planų;
- transporto judėjimo teritorijoje schemos;
- kopėčių, pastolių tikrinimo žurnalo;
- darbo įrenginių naudojimo instrukcijų.
Kylant klausimams dėl darbų saugos statybvietėse, visada rekomenduotina konsultuotis su regioniniais darbų saugos inspekcijų specialistais arba ieškoti atsakymo internetinėje Valstybinės darbo inspekcijos svetainėje.